niedziela, 19 października 2014

Filmowa niedziela

Dzień doberek.!
 
Z racji tego, że staram się trzymać zasad, które proponuje Ewa Chodakowska na swoim profilu, dzisiaj nadszedł czas na dzień regeneracji- niedzielę *.*.
Nie można doprowadzić do przetrenowania, bo może być to tragiczne w skutkach (kontuzje, huśtawki nastrojów, wybuchy złości - więcej tutaj), dlatego ważne jest aby znaleźć sobie jeden dzień na odpoczynek od wysiłku fizycznego i nie tylko ;). Przez cały tydzień staram się utrzymywać dietę "na piątkę," ale w niedzielę pozwalam sobie na pucharek lodów, czy jakieś smakowite ciasteczka.
Z racji tego, że jesienna pogoda zaczyna coraz bardziej doskwierać, a pracować trzeba tak samo wydajnie jak wiosną, czy latem, niedziela może być też dobrym dniem na regenerację umysłu... przy oglądaniu dobrych filmów. Dzisiaj chciałabym więc przedstawić pięć moich typów na jesienne wieczory :).
 
1. Iluzjonista (na filmwebie)
 

Świetny film, który trzyma w napięciu, a zakończenie jest niesamowicie zaskakujące. Zagadka kryminalna połączona ze szczyptą zaskakującej magii, zbiegów okoliczności i niewyjaśnionych wydarzeń. Na koniec zostajemy z myślą "jak oni (twórcy) to wymyślili!?". W głównych rolach zobaczymy Edwarda Nortona, Jessicę Biel, Paula Giamatti oraz Rufusa Sewella.
 
2. Duma i uprzedzenie (na filmwebie)
 
 
Uwielbiam zarówno książkę Jane Austen jak i film. Akcja toczy się w Anglii (kto lubi ten klimat zakocha się w "Dumie i uprzedzeniu"- stroje, architektura, pogoda, typowe angielskie zachowania i zwyczaje) i dotyczy pięciu sióstr, a zwłaszcza Elisabeth, oraz ich zamążpójścia. Kostiumowy melodramat w dodatku z taką obsadą (Keira Knightley, wspaniały Matthew Macfadyen oraz Donald Sutherland)- tego nie można przegapić.
 
3. Gwiazd naszych wina (na filmwebie)
 
 
Podobnie jak poprzednia propozycja, "Gwiazd naszych wina" jest melodramatem osadzonym jednak we współczesności i dotykającym wszechobecnego problemu choroby nowotworowej. Zarówno książka, jak i film wyciskają łzy i są naprawdę piękne. Na ekranie zobaczymy m.in. Shailene Woodley, Ansela Elgorta oraz Willema Dafoe'a.
 
4. Nietykalni (na filmwebie)
 
 
Nie wiem, czy jest jeszcze ktoś, kto nie widział "Nietykalnych", ale jeśli tak to polecam. Jest to piękna historia (film oparty jest na faktach) opowiedziana w świetny sposób. W niektórych momentach płacze się ze wzruszenia, a w niektórych ze śmiechu. W dodatku mamy tu niepowtarzalny klimat francuskiego kina i wspaniałą muzykę Ludovico Enaudi. W głównych rolach występują Francois Cluzet i Omar Sy.
 
5. Nie opuszczaj mnie (na filmwebie)
 

O ile poprzednie propozycje były stosunkowo lekkie, ten film skłania do przemyśleń, porusza ciężki temat i zapada w pamięci. "Nie opuszczaj mnie" pokazuje alternatywną rzeczywistość, w której niestety może znaleźć się kiedyś nasze społeczeństwo. Znów mamy do czynienia ze stylem angielskim i wspaniałymi aktorami (Keira Knightley, Carey Mulligan oraz Adnrew Garfield). Serdecznie polecam :).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz