poniedziałek, 21 listopada 2016

Dbajcie o siebie! + konkurs

Dzień doberek!

"Jestem Gosia, mam 17 lat i pragnę zmienić coś w swoim życiu. Ćwiczę od czterech miesięcy i nie mam zamiaru się poddawać. Wierzę, że tym razem się uda.! ;)
Kiedy miałam jakieś 8 lat [...] przybrałam na wadze. Odkąd poszłam do gimnazjum chciałam to zrzucić, ale mimo tego, że parę razy zaczynałam, to nigdy nie ciągnęłam tego dalej. Kończyło się na kilku dniach jakiegoś lekkiego treningu rozrzuconych w przeciągu całego miesiąca i nic."

Tak zaczyna się pierwsza notka na tym blogu (klik). Od tego czasu zmieniło się bardzo wiele, mam 19 lat i myślę, że mi się udało :) Przekonałam się do aktywności fizycznej, zdobyłam trochę wiedzy na temat właściwego odżywiania i  wreszcie: zrzuciłam zbędne kilogramy oraz prawie całkowicie (dlaczego "prawie" to może kiedy indziej) akceptuję swój wygląd.

Przez ten czas przeszłam kilka etapów: było powolne wprowadzanie zmian w diecie i mało regularne treningi z Ewką Chodakowską, potem etap fascynacji fit stylem życia, kupowanie gazet na ten temat i płyt z ćwiczeniami, potem bardzo regularne ćwiczenia i prawie nienaganna dieta, kilka etapów rezygnacji, a teraz dochodzę powoli do takiego złotego środka. Napiszę o tym dokładniej w innym poście, ale jedno wiem na pewno już teraz: najważniejsze, co zostało mi ze wszystkich tych okresów to: wiedza, świadomość działań i ich skutków oraz umiejętność obserwowania swojego ciała. Z perspektywy czasu zauważam też, że najważniejszą zmianą, jaka we mnie zaszła, nie było zrzucenie tych zbędnych kilogramów (co było na samym początku, celem nadrzędnym), a nabranie dobrych nawyków, poprawa samopoczucia i zdrowia.

I o tym dzisiaj! :D

Nadwaga, siedzący tryb życia i mało zróżnicowana, bogata w cukier, sól i tłuszcze dieta są źródłem wielu chorób. Należą do nich: problemy z  sercem, stawami, kręgosłupem, nadciśnienie, cukrzyca i wiele innych. Nie oszukujmy się, ale w większości przypadków, w momencie podejmowania decyzji o zmianie nawyków żywieniowych, mało kto myśli o zdrowiu. Większość (nie wszyscy, to oczywiste) z nas myśli o poprawie wyglądu, a zdrowie jest dużo ważniejsze. Dzisiaj chciałabym się skupić na problemie, jakim jest cukrzyca typu 2.


Cukrzyca tego typu prowadzi do bardzo poważnych powikłań: problemy ze wzrokiem, sercem, trzustką, nerkami, a w ostateczności - amputacji kończyn. Dobra wiadomość jest taka, że w 70% mamy wpływ na jej rozwój. Warto więc dbać o siebie, a także badać i obserwować swoje ciało, w celu wykrycia tej i innych chorób.


Z okazji Dnia Walki z Cukrzycą, Fundacja Medicover zorganizowała akcję Po-zdro, która ma pomóc w walce z cukrzycą i zwiększać świadomość społeczeństwa na ten temat. Na stronie internetowej po-zdro.pl (klik) jest mnóstwo informacji i porad dotyczących przeciwdziałania cukrzycy. Organizatorzy działają też w szkołach, organizując bezpłatne badania dla dzieci i spotkanie edukacyjne.

Mają też konkurs (klik)! Można wygrać aparaty, bony do Empiku i nie tylko! Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących zdrowego trybu życia i cukrzycy. Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie na ich stronie - zapraszam więc do lektury!

Tego posta, napisałam inspirując się filmikiem Weroniki Szymańskiej, znanej szerzej jako Billie Sparrow, bądź też Vroobelek. Obejrzyjcie jej filmik (ten i inne) :).


Powodzenia w konkursie i jeszcze raz: dbajcie o siebie!

Udanego tygodnia! :)

Źródło obrazków: po-zdro.pl

2 komentarze: