poniedziałek, 19 maja 2014

Podstawy zdrowego odżywiania, part I


Dzień doberek.!
Dzisiaj pragnę pierwszy raz poruszyć temat odżywiania. Często (choć coraz rzadziej) można spotkać się z błędnym przekonaniem, że dieta równa się jedzenie sałaty, szpinaku i marchewek przez dwa tygodnie, a potem powrót do normalnego żywienia. 

Tak naprawdę dieta to odpowiednio zróżnicowane, dobrane i przygotowane posiłki. Trzeba przyznać, że większość osób zaczyna myśleć o zdrowym trybie życia, kiedy mają do zrzucenia kilka (kilkadziesiąt) kilogramów. Najlepsze efekty otrzymuje się łącząc dietę, ćwiczenia fizyczne i zmianę stylu życia.

Oto pierwsze pięć podstawowych warunków, dzięki którym można urozmaicić dietę, zacząć zdrowo się odżywiać, uregulować metabolizm i w rezultacie zgubić zbędne kilogramy.

1. Jedz regularnie
Należy spożywać posiłki o wyznaczonych godzinach, najlepiej w jednakowych odstępach. Oczywiście nie chodzi tutaj o trzymanie się planu co do minuty, jednak istnieje różnica pomiędzy zjedzeniem kolacji o 19, a o 23.


2. Jedz 5 posiłków dziennie
Lepiej zjeść 5 mniejszych posiłków co 3 godziny, niż 3 posiłki co 5 godzin. Kiedy dostarczamy do organizmu duże porcje jedzenia przed rozpoczęciem posiłku jesteśmy głodni i jemy znacznie więcej niż potrzeba. Kiedy jemy mniejsze porcje, po posiłku nie czujemy się ociężali, a przez większą częstotliwość nie dopuszczamy do uczucia głodu.


3. Zrezygnuj ze słodyczy i fast-foodów
To zalecenie słyszymy na każdym kroku, jednak jest ono bardzo trudne do zrealizowania. Mimo wszystko, kiedy uświadomimy sobie jak dużo tłuszczu i soli zawiera jeden hamburger, czy porcja frytek lub jak mało odżywcze są cukierki i batoniki to z pewnością uda się je odstawić.
Z własnego doświadczenia wiem, że po dłuższym czasie zdrowszego jedzenia tłuste
i przesolone rzeczy wcale nie smakują dobrze, a później taki posiłek trzeba odchorować…


4.Jedz produkty jak najmniej przetwarzane
Produkty kupowane w sklepach, które przed spożyciem wystarczy podgrzać w mikrofalówce to najgorsze, co możemy dla siebie zrobić. Takie pożywienie jest ,,wzbogacone" o konserwanty, barwniki, sól, tłuszcz i cukier, które rujnują nasz organizm.
Najlepiej jest przyrządzać posiłki w domowym zaciszu, przy użyciu świeżych warzywa ze straganu, mięsa od miejscowego rzeźnika oraz jajek i mleka od pobliskiego rolnika. Kiedy mieszka się na wsi, ma się ułatwione zadanie. ;)


5. Pij dużo wody
Człowiek z 75% składa się z wody, więc wydaje się logiczne, że do prawidłowego funkcjonowanie potrzebuje jej dużo. Dziennie powinniśmy wypijać od 1,5 do 2 litrów wody, a przy wysokich temperaturach lub wzmożonym wysiłku fizycznym- od 2 do 3. Istnieją nawet aplikacje na smartfony (jak Daily Water), które przypominają o piciu wody i zapisują, czy wywiązujemy się z postanowienia.


Źródła obrazków: internety

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz