niedziela, 6 lipca 2014

Strusina

Dzień doberek.!

Jak wiadomo z ostatniego posta <klik> niedawno wybrałam się na wycieczkę rowerową do strusiej farmy. Jazda bardzo udana, przekonałam się do roweru, a przy okazji spróbowałam potraw z mięsa strusia- strusiny. Na obiedzie byliśmy w trójkę, więc zamówiliśmy trzy różne dania, żeby trochę posmakować. Na stół trafiły gołąbki, pierogi i pulpeciki. Mięsko strusia smakuje pomiędzy drobiem, a dziczyzną, jeśli tak to mogę ująć Bardziej jednak skłaniam się do drobiu, gdyż dziczyzny jako takiej nie lubię, a te potrawy naprawdę mi smakowały. Na stronie, z której czerpałam poniższe informacje smak jest porównany do wołowiny, jednak za nią również nie przepadam- dlatego porównałam smak do drobiu. ;) 

Kilka plusów strusiny.

+ Jako że struś nie jest ptakiem hodowanym na szeroką skalę, jego mięso możemy uznać za bezpieczne pod względem zdrowotnym.

+ Strusina jest niskokaloryczna oraz posiada korzystny profil kwasów tłuszczowych. 

+ Średnia zawartość cholesterolu waha się od 35 do 68 mg/100 g mięsa. Pod tym względem mięso strusie jest zbliżone do mięsa indyczego, a zawiera go znacznie mniej niż wieprzowina, wołowina czy baranina.

+ Spośród mięs dostępnych na rynku, mięso strusie charakteryzuje się najniższą zawartością tłuszczu (0,9% w mięsie surowym). Jest ona znacznie mniejsza niż u kurcząt.

+ Ponadto mięso strusie zawiera najwyższą zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych – około 35%, podczas gdy w mięsie kurcząt wynosi tylko 20%, a w wołowinie zaledwie 5%.

+ Mięso strusie zawiera dużo kwasu arachidonowego, który wpływa pozytywnie na naszą odporność. Jego niedobór zwiększa ryzyko wystąpienia alergii oraz chorób autoimmunologicznych.

Po więcej ciekawostek na temat strusiny, ale też strusich jaj zapraszam tutaj

Ta notka ma mieć charakter ciekawostki. Mięso strusia jest trudno dostępne i dość drogie, dlatego trudno tu zachęcać do jego spożywania. I szczerze muszę przyznać, że jedzenie mięsa strusia na farmie po obejrzeniu biegających strusiów jest, przynajmniej dla mnie, troszkę creepy... xD

Informacje ze strony: http://portal.abczdrowie.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz